zpět na výpis    domů » excel » Podmíněné formátování pomocí vzorce v MS Excel

Podmíněné formátování pomocí vzorce v MS Excel

Publikováno: 28.10.2017

Podmíněné formátování pomocí vzorce v MS Excel

Podmíněné formátování slouží k automatickému formátování buněk při splnění stanovené podmínky. Podmíněné formátování výrazným způsobem zpřehledňuje data v tabulkách a zlepšuje čitelnost výsledků.

V této kapitole si ukážeme podmíněné formátování pomocí vzorce. To znamená, že si vytvoříme vlastní pravidlo pro formátování buněk. Pokud bude řádek obsahovat hledanou hodnotu, tak ho necháme celý zabarvit.

Praktická ukázka podmíněného formátování

Máme tabulku s nákupy 5 zákazníků na čerpacích stanicích za určité období. Když do buňky G2 zapíšeme název produktu, tak by se v tabulce níže měly barevně zvýraznit celé řádky, které hledaný produkt obsahují.

Podmíněné formátování řádků

Řešení tohoto problému lze vyřešit pomocí nového pravidla podmíněného formátování v podobě vlastního vzorce. Na kartě Domů v sekci Styly vyberte Podmíněné formátování a Nové pravidlo.

Podmíněné formátování řádků - nové pravidlo

Dalším krokem je vybrat typ pravidla. Pro naše účely vyberte typ pravidla Určit buňky k formátování pomocí vzorce a do pole Úprava pravidla zapište vzorec =$C6=$G$2. Tímto vzorcem říkáme, že buňka C6 je rovna obsahu buňky G2. Pomocí absolutní adresace $C6 jsme si zafixovali řádek.

Podmíněné formátování řádků - zápis vzorce

Nyní už zbývá pouze naformátovat barvu řádku, který obsahuje hledaný produkt. Klikněte na tlačítko Formát … a vyberte barvu výplně.

Podmíněné formátování řádků - barva výplně

Nyní už stačí pouze vyzkoušet, zda hledání produktu funguje. Napište do buňky G2 název produktu, který se shoduje s produktem v tabulce. Řádky obsahující hledaný produkt by se měly naformátovat dle definovaného pravidla.

Podmíněné formátování řádků - výsledek

Chcete vědět o každém novém článku? Dejte Like Financím v praxi na sociálních sítích a zůstaňte ve spojení.

Google+

Sdílejte článek na sociálních sítích

Nahoru