zpět na výpis    domů » excel » Podmíněné formátování: vlastní pravidlo

Podmíněné formátování: vlastní pravidlo

Publikováno: 28.10.2017

Podmíněné formátování: vlastní pravidlo

Podmíněné formátování slouží k automatickému formátování buněk při splnění stanovené podmínky. Výrazným způsobem zpřehledňuje data v tabulkách a zlepšuje čitelnost výsledků.

V tomto článku je podmíněné formátování založeno na testování textového řetězce. Jestliže je nalezena shoda testovaného řetězce s některým z řetězců v databázi je řádek obsahující shodu barevně označen.

Podmíněné formátování v praxi

Je dána tabulka s nákupy 5 zákazníků na čerpacích stanicích za určité období. Úkolem je vytvořit automatické formátování řádků, které obsahují shodný název produktu s buňkou G2.

Podmíněné formátování řádků

Řešením je vytvořit vlastní pravidlo podmíněného formátování. Vlastní pravidlo nastavíte na kartě Domů → sekce StylyPodmíněné formátováníNové pravidlo.

Podmíněné formátování řádků - nové pravidlo

Dalším krokem je výběr typu pravidla. Pro účely tohoto článku je potřeba vybrat typ pravidla Určit buňky k formátování pomocí vzorce a do pole Úprava pravidla zapsat následující vzorec =$C6=$G$2. Tímto vzorcem je řečeno, že hodnota buňky C6 je rovna hodnotě buňky G2.

Pomocí smíšené adresace $C6 je zafixován sloupec C. To znamená, že formátování tabulky se řídí podle hodnoty ve sloupci C. Pomocí absolutní adresace $G$2 je zafixován sloupec i řádek, tj. celá buňka G2. V buňce G2 je hledaná hodnota ve sloupci Název produktu.

Podmíněné formátování řádků - zápis vzorce

Nyní už zbývá pouze naformátovat barvu řádku, který obsahuje hledaný produkt. Klikněte na tlačítko Formát … a vyberte barvu výplně.

Podmíněné formátování řádků - barva výplně

Na závěr otestujte vytvořené pravidlo podmíněného formátování. Na následujícím obrázku jsou řádky obsahující produkt Diesel naformátovány dle definovaného pravidla.

Podmíněné formátování řádků - výsledek

Líbí se vám článek a chcete vědět o každém dalším? Dejte Like Financím v praxi na sociálních sítích.

Google+

Sdílejte článek na sociálních sítích

Nahoru