zpět na výpis    domů » excel » Ověření dat: vlastní filtr

Ověření dat: vlastní filtr

Publikováno: 10.3.2018

Ověření dat: vlastní filtr

Tento článek je pokračováním předchozího článku Podmíněné formátování: vlastní pravidlo, který je rozšířen o vlastní filtr sledovaných položek.

V předchozím článku byl vyložen princip podmíněného formátování na testování textového řetězce. Jestliže byla nalezena shoda testovaného řetězce s některým z řetězců v databázi byl řádek obsahující shodu barevně označen. Testovaný řetězec bylo nutné zapsat manuálně. Pokud by uživatel udělal v řetězci překlep, procedura by nefungovala. Tento článek byl měl být jakýmsi vylepšením předchozí verze.

Cílem článku je vytvořit vlastní filtr z položek z databáze, čímž je vyloučena možnost jakéhokoliv překlepu.

Vlastní filtr v praxi

Je dána tabulka s nákupy 5 zákazníků na čerpacích stanicích za určité období. Úkolem je filtrovat v položkách ve sloupci Název produktu pomocí podmíněného formátování řádků, které obsahují filtrovanou položku. Jako doplňkové informace, o počtu a součtu jednotlivých produktů, mohou posloužit výsledky podmínkových funkcí COUNTIF() A SUMIF().

Podmíněné formátování řádků

Prvním krokem je vytvoření seznamu bez duplicitních údajů ze sloupce Název produktu pomocí Rozšířeného filtru. Seznam bude v dalším kroku použit pro vytvoření vlastního filtru v libovolné buňce.

Rozšířený filtr

Vlastní seznam bez duplicit včetně záhlaví vytvoříte na kartě Data → sekce Seřadit a filtrovatUpřesnit. Oblast seznamu je oblast dat, ze kterých má být vytvořen seznam. V poli Kopírovat do je libovolná buňka v sešitu, kde se má seznam vytvořit. Dále je zaškrtnut dvoupolohový přepínač, což zajistí, že v seznamu nebudou duplicity.

Ověření dat: rozšířený filtr

Následující obrázek obsahuje vytvořený seznam pomocí Rozšířeného filtru.

Ověření dat: rozšířený filtr

Ověření dat

Dalším krokem je vytvoření vlastního filtru z vytvořeného seznamu položek. Filtr vytvoříte na kartě Data → v sekci Datové nástrojeOvěření dat. V okně Ověření dat je potřeba na záložce Nastavení nastavit pole Povolit (na Seznam) a pole Zdroj (oblast dat), kde se vytvořený seznam nachází. Defaultně by měly být zaškrtnuty oba dvoupolohové přepínače.

Ověření dat: rozšířený filtr

Na následujícím obrázku je výsledek operace.

Ověření dat: rozšířený filtr

Podmíněné formátování

Další krok je již identický s výkladem z předchozího článku. Nyní je potřeba nastavit podmíněné formátování pomocí nového pravidla.

Nové pravidlo podmíněného formátování nastavíte na kartě Domů → v sekci StylyPodmíněné formátováníNové pravidlo.

Ověření dat: rozšířený filtr

Nyní už zbývá pouze nastavit barevný formát řádku, který obsahuje hledaný produkt. Klikněte na tlačítko Formát … a vyberte barvu výplně.

Ověření dat: rozšířený filtr

Funkce COUNTIF() a SUMIF()

Příklad je rozšířen o funkce, které vrací podmíněný počet a součet vybrané položky produktu. Funkce jsou navázány na buňku G4, která obsahuje vlastní filtr s názvy produktů.

Funkce COUNTIF() vrací počet buněk, které obsahují hledaný textový řetězec. Funkce SUMIF() vrací součet hodnot v buňkách, které obsahují hledaný textový řetězec.

Ověření dat: rozšířený filtr

Líbí se vám článek a chcete vědět o každém dalším? Dejte Like Financím v praxi na sociálních sítích.

Google+

Sdílejte článek na sociálních sítích

Nahoru