zpět na výpis    domů » excel » Podmíněné formátování: pomocí vzorce

Podmíněné formátování: pomocí vzorce

Publikováno: 28.10.2017

Podmíněné formátování: pomocí vzorce

Podmíněné formátování slouží k automatickému formátování buněk při splnění stanovené podmínky. Výrazným způsobem zpřehledňuje data v tabulkách a zlepšuje čitelnost výsledků.

Princip fungování podmíněného formátování pomocí vzorce si ukážeme na následujícím příkladu, ve kterém je testován vybraný textový řetězec z tabulky (databáze). Je-li nalezena shoda testovaného řetězce s některým z řetězců v tabulce, jsou řádky obsahující shodu barevně označeny.

Podmíněné formátování v praxi

K dispozici máme tabulku s nákupy 5 zákazníků na čerpacích stanicích za určité období. Úkolem je nastavit automatické formátování řádků, které obsahují název produktu shodný s názvem v buňce G2.

Podmíněné formátování řádků

Prvním krokem je vytvoření vlastního pravidla pro podmíněné formátování, které nastavíte na kartě Domů → sekce StylyPodmíněné formátováníNové pravidlo.

Podmíněné formátování řádků - nové pravidlo

Dalším krokem je výběr typu pravidla. Pro účely tohoto článku je potřeba vybrat typ pravidla Určit buňky k formátování pomocí vzorce a do pole Úprava pravidla zapsat následující vzorec =$C6=$G$2. Tímto vzorcem je řečeno, že hodnota buňky C6 je rovna hodnotě buňky G2.

Pomocí smíšené adresace $C6 je zafixován sloupec C. To znamená, že formátování tabulky se řídí podle hodnoty ve sloupci C. Pomocí absolutní adresace $G$2 je zafixován sloupec i řádek, tj. celá buňka G2. V buňce G2 je hledaná hodnota ve sloupci Název produktu.

Podmíněné formátování řádků - zápis vzorce

Posledním krokem je naformátovat barvu řádku, který obsahuje hledaný produkt. Klikněte na tlačítko Formát … a vyberte barvu výplně.

Podmíněné formátování řádků - barva výplně

Nyní už pouze zbývá otestovat funkčnost vytvořeného pravidla podmíněného formátování.

Podmíněné formátování řádků - výsledek

Líbil se vám článek? A chcete se vědět o každém dalším?

Sledujte:

Nahoru