zpět na výpis    domů » excel » Ověření dat: vlastní filtr

Ověření dat: vlastní filtr

Publikováno: 10.3.2018

Ověření dat: vlastní filtr

V předchozím článku podmíněné formátování pomocí vzorce je vyložen princip automatického formátování řádků v tabulce na základě hledaného názvu produktu. Nyní článek rozšíříme o vytvoření vlastního filtru. Tím se zvýší komfort pro uživatele a zlepší vizuální efekt.

Vlastní filtr v praxi

K dispozici máme tabulku s nákupy 5 zákazníků na čerpacích stanicích za určité období. Úkolem je navázat podmíněně formátované řádky na filtr vytvořený z položek ve sloupci Název produktu. Filtr doplníme o počet položek vybraného produktu a součet částek vybraného produktu pomocí podmínkových funkcí COUNTIF() A SUMIF().

Podmíněné formátování řádků

Rozšířený filtr

Prvním krokem je vytvoření seznamu produktů ze sloupce Název produktu pomocí rozšířeného filtru. Seznam použijeme pro vytvoření vlastního filtru v libovolné buňce.

Vlastní seznam bez duplicit včetně záhlaví vytvoříte na kartě Data → sekce Seřadit a filtrovatUpřesnit. Oblast seznamu je oblast dat, ze kterých má být vytvořen seznam. V poli Kopírovat do je libovolná buňka v sešitu, kde se má seznam vytvořit. Dále je zaškrtnut dvoupolohový přepínač, který zajistí, že v seznamu nebudou duplicity.

Ověření dat: rozšířený filtr

Následující obrázek obsahuje vytvořený seznam pomocí Rozšířeného filtru.

Ověření dat: rozšířený filtr

Ověření dat

Dalším krokem je vytvoření vlastního filtru z vytvořeného seznamu položek. Filtr vytvoříte na kartě Data → v sekci Datové nástrojeOvěření dat. V okně Ověření dat je potřeba na záložce Nastavení nastavit pole Povolit (na Seznam) a pole Zdroj (oblast dat), kde se vytvořený seznam nachází. Defaultně by měly být zaškrtnuty oba dvoupolohové přepínače.

Ověření dat: rozšířený filtr

Na následujícím obrázku je výsledek operace.

Ověření dat: rozšířený filtr

Podmíněné formátování

Další krok je již identický s výkladem z předchozího článku. Nyní je potřeba nastavit podmíněné formátování pomocí vzorce.

Pravidlo podmíněného formátování nastavíte na kartě Domů → v sekci StylyPodmíněné formátováníNové pravidlo.

Ověření dat: rozšířený filtr

Nyní už zbývá pouze nastavit barevný formát řádku, který obsahuje hledaný produkt. Klikněte na tlačítko Formát … a vyberte barvu výplně.

Ověření dat: rozšířený filtr

Funkce COUNTIF() a SUMIF()

Příklad je rozšířen o funkce, které vrací podmíněný počet a součet částek vybrané položky produktu. Funkce jsou navázány na buňku G4, která obsahuje vlastní filtr s názvy produktů.

Funkce COUNTIF() vrací počet řádků, které obsahují hledaný textový řetězec. Funkce SUMIF() vrací součet částek v řádcích, které obsahují hledaný textový řetězec.

Ověření dat: rozšířený filtr

Líbil se vám článek? A chcete se vědět o každém dalším?

Sledujte:

Nahoru